Sağlık

Kabızlığa Neden Olabilecek 7 Yiyecek1. Alkol

Alkol sıklıkla kabızlığın olası bir nedeni olarak belirtilir.

Çünkü büyük miktarlarda alkol alırsanız, idrarınızdan kaybedilen sıvı miktarını artırabilir ve dehidrasyona neden olabilir.

Yeterli su içmemesi veya idrarla çok fazla kaybetmemesi nedeniyle zayıf hidrasyongenellikle artmış kabızlık riskine bağlıdır.

Ne yazık ki, alkol tüketimi ve kabızlık arasındaki doğrudan bağlantı hakkında hiçbir çalışma bulunamadı. Dahası, bazı insanlar bir gece dışarıda içtikten sonra kabızlık yerine ishal yaşadıklarını bildiriyorlar

Etkilerin kişiden kişiye değişmesi mümkündür. Alkolün potansiyel olarak susuzlaştırma ve kabızlık etkilerine karşı koymak isteyenler, her alkol servisini bir bardak su veya başka bir alkolsüz içecekle dengelemeye çalışmalıdır.

2. Gluten içeren gıdalar

Gluten , buğday, arpa, çavdar, hecelenmiş, kamut ve tritikale gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Bazı insanlar glüten içeren yiyecekler yediklerinde kabızlık yaşayabilirler

Ayrıca, bazı insanlar glutene karşı toleranssızdır. Bu, gluten intoleransı veya çölyak hastalığı olarak bilinen bir durumdur.

Çölyak hastalığı olan biri glüteni tükettiğinde, bağışıklık sistemi bağırsaklarına saldırır ve ciddi şekilde zarar verir. Bu nedenle, bu hastalığı olan bireyler glutensiz bir diyet izlemelidir.

gluten

Çoğu ülkede, insanların yaklaşık% 0.5-1’inde çölyak hastalığı vardır, ancak birçoğu bunun farkında olmayabilir. Kronik kabızlık yaygın semptomlardan biridir. Glütenden kaçınmak bağırsakları rahatlatmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir .

Çölyak dışı gluten duyarlılığı (NCGS) ve irritabl bağırsak sendromu (IBS), bir kişinin bağırsağının buğdaya reaksiyona girebileceği iki örnektir. Bu tıbbi rahatsızlıkları olan bireyler glütene karşı toleranslı değildir, ancak buğday ve diğer tahıllara karşı hassastır.

Glutenin kabızlığınıza neden olduğundan şüpheleniyorsanız, gluteni diyetinizden kesmeden önce çölyak hastalığını dışlamak için sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Çölyak hastalığının testinin düzgün çalışması için glutenin diyetinizde olması gerektiğinden bu önemlidir. Çölyak hastalığını dışladıysanız, sizin üzerindeki etkilerini değerlendirmek için farklı gluten seviyeleri tüketmeyi denemek isteyebilirsiniz.

3. İşlenmiş tahıllar

İşlenmiş tahıllar ve beyaz ekmek, beyaz pirinç ve beyaz makarna gibi ürünleri lif bakımından daha düşüktür ve tam tahıllardan daha kabız olabilir.

Bunun nedeni, tahılın kepek ve tohum parçalarının işleme sırasında çıkarılmasıdır. Özellikle, kepek dışkıya yığın ekleyen ve hareket etmesine yardımcı olan bir besin olan lif içerir .

Birçok çalışma, daha yüksek lif alımını daha düşük kabızlık riskiyle ilişkilendirmiştir. Aslında, yakın tarihli bir çalışmada, günde tüketilen her ilave gram lif için% 1.8 daha düşük kabızlık olasılığı bildirilmiştir .

Beyaz undan işlenmiş gıdalar

Bu nedenle, kabızlık yaşayan insanlar, işlenmiş tahıl alımlarını yavaş yavaş azaltmanın ve tam tahıllarla değiştirmenin faydasını görebilir.

Fazla lif çoğu insan için faydalı olsa da, bazı insanlar bunun tersi bir etki yaşarlar. Onlar için, ekstra lif kabartmaktan ziyade kabızlığı kötüleştirebilir

Kabızsanız ve zaten çok miktarda lif açısından zengin tam tahıl tüketiyorsanız, diyetinize daha fazla lif eklemenin yardımcı olması muhtemel değildir. Bazı durumlarda, sorunu daha da kötüleştirebilir .

Sizin için durum buysa, biraz rahatlama sağlayıp sağlamadığını görmek için günlük lif alımınızı yavaş yavaş azaltmayı deneyin.

 4. Süt ve süt ürünleri

Süt , en azından bazı insanlar için kabızlığın başka bir yaygın nedeni gibi görünmektedir.

Bebekler, küçük çocuklar ve çocuklar, muhtemelen inek sütünde bulunan proteinlere duyarlılık nedeniyle özellikle risk altındadır .

26 yıllık bir süre boyunca yapılan çalışmaların gözden geçirilmesi, kronik kabızlığı olan bazı çocukların inek sütü tüketmeyi bıraktıklarında iyileşme yaşadıklarını bulmuştur

Süt ürümleri

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, kronik kabızlığı olan 1-12 yaş arası çocuklar bir süre inek sütü içti. Daha sonra inek sütü sonraki bir süre soya sütü ile değiştirildi.

Çalışmadaki 13 çocuğun dokuzunda inek sütü yerine soya sütü belirlendi.

Yetişkinlerde benzer deneyimlerin birçok anekdot raporu vardır. Bununla birlikte, bu etkileri inceleyen çalışmaların çoğu yaşlı nüfusa değil, çocuklara odaklandığından, çok az bilimsel destek bulunabilir.

Laktoz intoleransı olanların süt ürünlerini tükettikten sonra kabızlık yerine ishal yaşayabileceğini belirtmek gerekir .

Kırmızı et kabızlığı üç ana nedenden ötürü kötüleştirebilir.

İlk olarak, dışkılara yığın ekleyen ve hareket etmelerine yardımcı olan az miktarda lif içerir.

İkincisi, kırmızı et, diyette daha yüksek lif seçeneklerinin yerini alarak bir kişinin toplam günlük lif alımını dolaylı olarak azaltabilir.

Bu, özellikle yemek sırasında etin büyük bir bölümünü doldurursanız, aynı oturmada yiyebileceğiniz lif bakımından zengin sebze, baklagiller ve tam tahıl miktarını azaltırsanız doğrudur.

Bu senaryo genel olarak daha düşük günlük lif alımına yol açarak kabızlık riskini artırabilir .

Ayrıca, kümes hayvanları ve balık gibi diğer et türlerinden farklı olarak, kırmızı et genellikle daha yüksek miktarda yağ içerir ve yüksek yağlı yiyecekler vücudun sindirimi daha uzun sürer. Bazı durumlarda, bu kabızlık olasılığını daha da artırabilir .

Kabızlığı olanlar diyetlerindeki kırmızı etin fasulye, mercimek ve bezelye gibi protein ve lif açısından zengin alternatiflerle değiştirilmesinden fayda görebilirler.

6. Kızarmış veya hızlı yiyecekler

Büyük veya sıkça kızartılmış veya hızlı yiyecekler yemek de kabızlık riskini artırabilir.

Çünkü bu gıdalar, kırmızı etin yaptığı gibi sindirimi yavaşlatabilecek bir kombinasyon olan yağda yüksek ve lif bakımından düşük olma eğilimindedir.

Cips, kurabiye, çikolata ve dondurma gibi fast food atıştırmalıkları da bir kişinin diyetindeki meyve ve sebzeler gibi lif açısından zengin atıştırmalık seçeneklerinin yerini alabilir.

fast food

Bu, günde tüketilen toplam lif miktarını azaltarak kabızlık olasılığını daha da artırabilir

İlginçtir, birçok insan çikolatanın kabızlıklarının ana nedenlerinden biri olduğuna inanmaktadır

Ayrıca, kızartılmış ve hızlı yiyecekler, dışkının su içeriğini azaltabilen, kurutup vücuttan itmeyi zorlaştıran büyük miktarlarda tuz içerirler

Bu , çok fazla tuz yediğinizde olur , çünkü vücudunuz kan dolaşımınızdaki ekstra tuzu telafi etmek için bağırsaklarınızdan su emer.

Bu, vücudunuzun tuz konsantrasyonunu normale döndürmek için çalışmasının bir yoludur, ancak maalesef kabızlığa yol açabilir.

7. Trabzon hurması

Hurma, bazı insanlar için kabızlık yaratan Doğu Asya’dan popüler bir meyvedir.

Birkaç çeşit vardır, ancak çoğu tatlı veya büzücü olarak kategorize edilebilir.

Trabzon hurması

Özellikle, büzücü hurma, bağırsak salgılarını ve kasılmalarını azalttığı, bağırsak hareketlerini yavaşlattığı düşünülen bir bileşik olan çok miktarda tanen içerir.

Bu nedenle, kabızlık yaşayan insanlar, özellikle büzücü çeşitler olmak üzere çok fazla hurma tüketmekten kaçınmalıdır.

NOT :

Kabızlık nispeten yaygın olan hoş olmayan bir durumdur.

Kabızlığınız varsa, diyetinizde bazı basit değişiklikler yaparak daha pürüzsüz sindirim elde edebilirsiniz.

Yukarıda listelenenler de dahil olmak üzere kabız gıdalardan kaçınarak veya azaltarak başlayın.

Kabızlık yiyeceklerin alımını azalttıktan sonra hala zorluk yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızdan ek yaşam tarzı ve diyet stratejileri önermesini isteyin .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın