Haşhaş Tohumunun Faydaları
1. Uykusuzluklar İçin
Yüksek kortizol seviyeleri, başlıca uykusuzluk sorunu olan stres düzeylerinin artmasına neden olur. Beslenme uzmanları, uykusuzluk veya düzensiz uyku düzenine sahip kişilere uyku indükleyici özelliklere sahip yiyecekler önermektedir. Haşhaş tohumları beyindeki stres düzeylerini hafifletmeye yardımcı olan sakinleştirici etkileri ile bilinir ve süreç sonunda iyi uyumanızı sağlar. Bununla birlikte, kendi kendine ilaç tedavisinin olumsuz etkilerden kaçınmasını seçmeden önce birinci basamak doktorunuza danışın.

2. Ağız Ülseri İçin Haşhaş Tohumları
Tohumlarda bulunan minerallerin ağız ülseri üzerinde sakinleştirici etkisi olduğu söylenir. Düzenli haşhaş tohumu tüketimi de mide yanmasını azaltabilir. Bununla birlikte, bu konuda ağız ülserlerine nasıl etki ettiklerini ve haşhaş tohumlarının tekrar etmelerine engel olup olamayacaklarını bulmak için daha fazla çalışma yapılmaktadır.

siyah haşhaş tohumu

3. Enerji Seviyelerini Artırır

Haşhaş tohumları vücudunuzun enerji seviyelerini dengelemek için ihtiyaç duyduğu iyi karbonhidratların güç kaynağıdır . Tohumların düzenli olarak tüketilmesi, vücudunuzun besinleri emmesini ve vücudunuzda yalnızca enerjiyi korumak için değil aynı zamanda onu üretmek için gereken oksijeni transfer etmesini sağlar. Bu şekilde, kronik yorgunluk ve baş dönmesi gibi sorunları önleyebilirsiniz.

4. Psikolojik Sağlık İçin

Psikolojik sağlığınızı iyileştirmek için bileşenler içeren gıdaları nadiren bulabilirsiniz. Haşhaş tohumları, bakır, demir ve kalsiyum gibi besinlerle yüklendiklerinden bunlardan biridir . Düzenli tüketildiğinde, besinler biliş ve konsantrasyon geliştiren nörotransmiterleri düzenler. Dahası, beslenme uzmanları haşhaş tohumu tüketmenin Alzheimer hastalıkları ve demans gibi yaşa bağlı hastalıkların başlamasını geciktireceğini ileri sürmektedir.

5. Kemikleri güçlendirir
Kemik sağlığınız için kalsiyum , bakır , mangan ve fosfor gereklidir. Besinlerin güç kaynağı olan haşhaş tohumu sadece kemiklerinizi değil bağ dokunuzu da güçlendirir. Dahası, tohumlarda yaygın olarak bulunan manganez, kemiklerinizi kırıklar gibi ciddi hasarlardan koruyan kollajen üretmek için gereklidir. Kemik yoğunluğu söz konusu olduğunda, bileşenler de önemli bir rol oynamaktadır.

6. Kan basıncını düşürür
Yüksek tansiyon kalp krizi ve felce katkıda bulunabilir; bu nedenle kan basıncı seviyenizi korumanız gerekir. Beslenme uzmanları, yüksek tansiyon seviyesine sahip kişilerin, içinde bulunan oleik asit içeriği nedeniyle haşhaş tohumu tüketmeyi denemeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca aşırı işlenmiş gıdaları tüketmeyi de sınırlamalısınız. Ancak, herhangi bir olumsuz etkiden kaçınmak için kendi kendine ilaç kullanmak yerine, yüksek tansiyon durumunda, genel doktorunuza danışmanız önerilir.

7. Sağlıklı Böbrekler için
Haşhaş tohumları, çeşitli böbrek problemlerini tedavi etmek için doğal ve güvenli bir seçenektir. Potasyum ile yüklenir ve ayrıca idrar söktürücü olarak kabul edilir. Yakın tarihli bir çalışma, Potasyum’un böbrek taşlarını etkin bir şekilde çözmesine yardımcı olurken, idrar söktürücü olarak, uygun idrara çıkma sağladığını ve vücudunuzun potansiyel toksinler, kimyasallar ve hatta aşırı tuzları temizleyeceğini ortaya koydu. Ayrıca, haşhaş tohumlarındaki oksalik asit, sağlıklı böbrekleri korumak için de gereklidir.

8. Vücut Ağrısını Giderir
Beslenme uzmanları, haşhaş tohumlarının analjezik özellik içerdiğini ve çeşitli vücut ağrılarını etkili bir şekilde hafifletebileceğini belirtmişlerdir. Haşhaş tohumları, ağrı ve bununla ilişkili faktörleri hafifletmek için çay şeklinde yaygın olarak tüketilmiştir. Eğer sık ​​sık baş ağrıları yaşarsanız, beraberinde ılık çay içmeyi denemelisiniz. Bununla birlikte, migren durumunda evde bir çare seçmeyin ve bu konuda birinci basamak doktorunuza danışın.

9. Egzama ve Enflamasyonu Tedavi Ediyor
Haşhaş tohumlarında bulunan linolenik asit içeriğinin yüksek olması nedeniyle egzama ve iltihaplanma gibi cilt problemlerini tedavi edebilirsiniz . Topraklanmış haşhaş tohumu ve az miktarda limon suyu ile yapılan bir yüz paketi cildinizin durumunu iyileştirebilir. Karışımı cildinize nazikçe uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Musluk suyuyla durulayın ve kalıcı sonuçlar için haftada iki kez tekrarlayın. Bu paket tahrişi, kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur ve cildinizi de rahatlatır.

10. Şeker Hastaları İçin
Şeker hastalığı olan kişilerde yüksek kaloriler ve yağ içeriği nedeniyle çeşitli yiyecekler yoktur. Bu nedenle diyet lifi ile zenginleştirilmiş yiyeceklerin saatlerce dolu kalmasını tercih etmeleri gerekir. Haşhaş tohumları onlar için besleyici bir aperatif seçenek olabilir. Kan dolaşımında şekeri düzenlemeye yardımcı olacak bol miktarda manganın yanı sıra diyet lifi ile yüklenir .

11. Kardiyovasküler Sistem İçin

Diyet lifi, artan kolesterol seviyelerini düşürmek söz konusu olduğunda güvenli bir kaynaktır. Kolesterol seviyeleriniz dengeli olduğunda, kardiyovasküler problemlere duyarlı olmanız daha az olasıdır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, bazı gıda maddelerinin yağlarının kalbinizin durumunu iyileştirebileceğini ve haşhaş tohumu yağının bunlardan biri olduğunu ortaya koydu.

Dahası, vücudunuz, kendi kalbiniz için gerekli olan omega-6 yağ asitlerini kendi başına üretmez. Bu nedenle, besinle dolu yiyecekleri tüketmeniz gerekir. Haşhaş tohumlarından yeterli miktarda omega-6 yağ asidi elde edebilirsiniz. İkincisi, kardiyovasküler sisteminizin sağlığı üzerinde sayısız yararı vardır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın