Ihlamur Çayı ‘nın Faydaları
Ihlamur Çayı Nedir?

Ihlamur çayı da yaygın olarak bilinen ıhlamur ağacının yapraklarından elde edilir kireç bilimsel olarak bilinen ağacın, Tilia cordata . Bu bitkisel ilaç yüzyıllar boyunca popüler ve güvenilirdir ve bir takım temel sağlık koşulları için devam eden bir tedavi yöntemidir. Bu çayı sık sık ıhlamur çiçeği çayı olarak adlandırılır, çünkü çiçekler yaprakları hazırlamak için kullanılır. Bitkisel çayların çoğunluğu bu şekilde hazırlanır. Ihlamur çayının sağlığa birçok yararı, fitokimyasallar , flavonoidler, kersetin ve kumarin gibi sınırlı miktarda diğer esansiyel vitamin ve minerallerin yanı sıra etkileyici antioksidanlar ve etken maddelerden kaynaklanabilir..

Ihlamur Çayı Sağlık Faydaları

Sen gerektiğini içmek size ile zorlanırlar ıhlamur çayı anksiyete , kronik stres , depresyon , yüksek toksisite düzeyleri ateş , yüksek kolesterol , yoğun menstrüel kramplar, zayıf bağışıklık sistemi, oksidatif stres, kas ağrıları ya da eklem rahatsızlıkları ve ayrıca iseler Kanser için yüksek risk .

Kaygı ve depresyon

Bu çay demlendiğinde salınan esansiyel yağların bazıları stres ve kaygı düzeylerini olumlu yönde etkileyebilir. Bu doğal rahatlama nitelikleri , vücuttaki stres hormonlarının miktarını azaltabilir, bu da kalp ve metabolizmadaki gerilimi azaltabilir ve iltihaplanma sonucu oksidatif stresi yatıştırır.  Bu ruh hali artırıcı özellik ayrıca depresyonu olanlara da yardımcı olabilir.

İltihaplanma Koşulları

Ihlamur çayında bulunan bileşikler , kas ağrıları ve eklem rahatsızlıklarından kan damarlarındaki iltihaplanmalara ve solunum yollarına kadar, vücutta güçlü bir anti- enflamatuar etki gösterir .  Bu bitki çayının bu tam vücut etkisi, bağışıklık sisteminizin dinlenme ve onarım için zamana sahip olduğu ve aynı zamanda çoklu organ sistemlerinde ağrı ve rahatsızlığı giderdiği anlamına gelir.

Adet

Ihlamur çayı anti-spazmodik ve yatıştırıcı niteliklere sahiptir, bu da acı veren dönemlerde acı çeken kadınlar için özellikle değerlidir. Dismenore oldukça yaygındır, ancak rahatlatıcı bir bardak ıhlamur çayı bu semptomlara karşı koyarken, ruh halindeki değişimleri ve hormonal dalgalanmayı iyileştirir.

Kanser

Ihlamur çayında önemli seviyelerde bulunan kersetin ve kumarin gibi antioksidanlar , hücresel metabolizmanın doğal yan ürünleri olan serbest radikalleri doğrudan nötrleştirebilirler. Bu serbest radikaller , hücresel mutasyon ve apoptozun yanı sıra iltihaplanma ve oksidatif strese neden olur. Ihlamur çayındaki antioksidanların, özellikle kanserli hücre büyümesine karşı olduğu ve hücre ölümünü önleyeceği bilinmektedir.

Bağışıklık sistemi

Ihlamur çayı antioksidanlarının bağışıklık arttırıcı özelliklerinin yanı sıra , bu çayın terletici yapısı ateşi kırabilir ve daha hızlı iyileşme sağlayabilir.  Ayrıca, ıhlamur çiçeğindeki anti-enflamatuar bileşiklerin, solunum yolunun dokularını yatıştırdığı, mukus ve balgamın atılmasını kolaylaştıracağı ve boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı gibi en yaygın soğuk algınlığı ve kızarma semptomlarından bazılarının ortadan kaldırıldığı bilinmektedir. tıkanıklık .

Sindirim

Spazm çözücü kalite ıhlamur çayı bozulmuş mideleri ve bağırsaktaki iltihap alt seviyelerini yerleşmek için yardımcı olacaktır.  Bu, daha normal bağırsak hareketlerine ve sindirim kanallarınızdaki düz kas fonksiyonuna yol açarken, aynı zamanda irritabl barsak sendromu, ülseratif kolit, şişkinlik , ülser ve diyare semptomlarını da yatıştırır .

Kalp sağlığı

Ihlamur çayı, kalp damarlarını ve damarlardaki iltihaplanmayı azaltmakla başlayarak, kalp sağlığını etkileyebilir. Bunu takiben, antioksidanlar, kan basıncını düşürebilir ve kanın pıhtılaşmasını önleyebilir, ateroskleroz veya kan pıhtılaşması riskini önemli ölçüde azaltır .  Birlikte, bu kalp krizi, felç veya koroner kalp hastalığı geçirme ihtimalinizi azaltabilir. Bununla birlikte, ıhlamur çayı içindeki bazı bileşiklerin kardiyotoksik yapısından dolayı, kalp hastalığı geçmişiniz varsa, bu bitkisel ilacı içmekten kaçınmalısınız.

Ihlamur Çayı Yan Etkileri

Ihlamur çayın çok az yan etkisi vardır, ancak bazı koşullara sahip kişiler için bu çayın kullanımı tehlikeli olabilir.

Hamilelik –

Hamilelikte ıhlamur çayı etkileri üzerine çok sınırlı miktarda araştırma yapılmıştır, ancak yüksek düzeyde uçucu bileşikler ve antioksidanlar nedeniyle kullanılması önerilmez. Acı adet görme üzerindeki etkileri de düşük veya erken doğum riskini artırabilir . Benzer şekilde, emziren anneler için, bu çayı içmek, bebeğinizin ihtiyaç duymadığı bazı güçlü kimyasal maddelerden geçebilir.

Alerjiler –

Nadir durumlarda, ıhlamur çayı demlenirken kontakt dermatit oluşabilir ve midede veya ağızda hafif alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Tilia cinsindeki diğer bitkilere alerjiniz varsa , bu çayın kullanılması önerilmez.

Kalp Koşulları –

Ihlamur çayı içerisindeki aktif bileşenlerin bazıları kardiyotoksik özelliklere sahip olabilir , bu yüzden zaten kalp hastalığınız varsa ya da kalp hastalığınız varsa, bu çaydan uzak durmalısınız.

Ihlamur çiçeği

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Evde ıhlamur çayı demlemek istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey, ıhlamur çiçekleri, sıcak su ve lezzet için biraz tatlandırıcı olmakla birlikte, çay zaten ona doğal bir tatlılık veriyor. Taze ıhlamur çiçekleri de kullanılabilir, fakat kurutulmuş çiçekler, özellikle herbalist veya doğal sağlık pratisyenlerinden daha yaygın olarak bulunur.

 

Ihlamur ağacı

Ihlamur Çayı tarifi

Malzemeler:

1 çay kaşığı kuru ıhlamur çiçeği (bir tozun içine ezilmiş) / 2 çay kaşığı taze ıhlamur çiçeği
1 su bardağı su (süzülmüş)
1 tatlı kaşığı organik bal , istenirse
Adım 1 – Suyu küçük bir tencerede kaynatın .

Adım 2 – Ihlamur çiçeği tozunu suya ekleyin.

Adım 3 – Tozu 1 dakika kaynatın ve ardından tencereyi ısıdan alın.

Adım 4 – Karışımı 12-15 dakika boyunca dik tutun.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın