SebzelerŞifalı Bitkiler

Kereviz ‘ in Faydaları
kereviz, içerdiği vitamin oranıyla günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 15’ine kadar karşılamaya yeterlidir. C vitamini ve flavonoid gibi bilinen antioksidanlara ek olarak, bilim insanları kerevizde daha birçok antioksidan bulunduğunu keşfettiler.Kerevizde bulunan antioksidanlar, hücrelerimizdeki, kan damarlarımızdaki ve organlarımızdaki istenmeyen oksijen zararından korunmaya yardımcı olur.

Kereviz bitkisi

Kötü kolesterolü düşürür.

Kerevize kokusunu ve tadını veren bütil oftalat isimli bileşen, aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür.

Alkalin minerallerle doludur.

Kerevizde potasyum, magnezyum, sodyum ve demir bulunur, bu yüzden de hem oldukça alkalize edicidir, hem de et, süt ürünleri ve işlenmiş gıdalar gibi asitli yiyeceklerin etkilerini nötralize eder. Bu mineraller aynı zamanda birçok vücut fonksiyonu için çok önemlidir.

Kerevizde bulunan sodyum çözünebilir ve organiktir, bu yüzden de daha çok emilebilir.

Vücudunuz tarafından kerevizdeki tuzun emilimi, normal tuzun emilimine göre çok daha kolaydır. Bu da eğer sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız, tuzlu ve sağlıksız yiyecekler yemenizi önler.

Klorofil açısından zengindir.

Klorofil kanı yenilemeye yardımcı olur ve kanserden koruyucu, iltihaplanmayı önleyici ve antioksidan özelliğe sahiptir. Klorofilin bu faydaları, yeşil yapraklı gıdaların sağlığımız için çok faydalı olmasının baş nedenlerinden biridir.

Suda çözünen ve çözünmeyen lifler açısından zengindir.

Bu da vücudun sağlıklı boşaltım fonksiyonlarına yardımcı olur, kan şekerini ve besin emilimini düzenler.

Kilo vermek için harikadır.

Büyük bir kereviz sapı sadece 10 kalori içerirken aynı zamanda vücudunuza sağlıklı besin maddeleri sağlar.

Sakinleşmenize ve daha iyi uyumanıza yardımcı olan magnezyum içerir.

Çoğu kişide magnezyum eksikliği vardır, bu yüzden kerevizi beslenme düzeninize dahil etmek bu çok önemli besini vücudunuza kazandırır.

İltihaplanmayı önler.

Akut iltihaplanma iyileşme süreci için önemli ve gerekli olsa da, kronik iltihaplanma birçok hastalığa yol açabilir. ABD Kalp Vakfının belirttiğine göre, kronik iltihaplanma arteskleroz, kireçlenme, osteoporoz, Alzheimer, gıda duyarlılığı, diyabet, kalp hastalıkları ve bazı durumlarda kanser gibi birçok hastalığa yol açabilir. Yaşlanmayı da hızlandırır.

Toksinleri arındırma ve temizleme özelliğine sahiptir.

Bu da vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanızı sağlar.

Göz sağlığı için iyidir.

Kerevizin göz sağlığını koruyan A vitamini açısından da çok zengindir. Bir bardak doğranmış kereviz, iyi bir göz sağlığı için gerekli olan günlük A vitamini ihtiyacınızın % 10’unu karşılar.Özellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkan görme sorunları ve gözlerdeki dejenerasyonu önler.

Kan basıncını düşürür.

Kerevizde bulunan ftalid isimli aktif bir bileşenin dolaşım sistemi sağlığını iyileştirdiği bulundu.

Kereviz kanserle savaşabilir.

Kerevizde bulunan luteolin isimli güçlü bir flavonoid, özellikle pankreas kanserinde kanser hücrelerinin büyümesini önler.

İyi bir K vitamini kaynağıdır.

K vitamini; kan pıhtılaşması, güçlü kemikler ve iyi bir kalp sağlığı için önemlidir.

Düşük asitlik özelliğinden dolayı reflü’ye iyi gelir.

Yayınlanan bir araştırmada, asit reflüsünden şikayetçi hastalara, içinde kereviz de olan düşük asitli beslenme şekli öneriliyor.

Kerevivin sağlık faydaları

İdrar söktürücü etkisinden dolayı, kereviz ürik ve asit kristallerini vücuttan atmayı sağlar.

Bu kristaller vücuttaki eklemlerin çevresinde oluşur ve eklemleri kullanırken ağrıya yol açar ve iltihaplı eklemlerdeki dokunun çoğalmasına neden olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini ve antioksidan içeriğinin yüksek olmasından dolaylı, düzenli kereviz yemek grip hastalığına ve diğer birçok hastalığa yakalanma riskinizi düşürür.

Flavonoid içeriği yüksek olduğu için, sinir sistemine ve beyin sağlığına iyi gelir.

Kereviz, sinir sistemini oksijene bağlı zararlardan korur.

 Yoğun su içerir

Kerevizde, hücresel fonksiyonlar ve hidrasyon için hayati önemde olan, %95 oranında su ve elektrolit bulunur. Uzun bir yolculuğunun veya gıda zehirlenmesinin ardından vücudunuzun tekrar su kazanması için, taze sıkılmış kereviz suyunu, yine elektrolit açısından zengin olan hindistan cevizi suyu ile karıştırın. Bu özel içecek, marketlerdeki spor içeceklerinden daha faydalıdır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın