Kestane sağlık yararlarıKestane , yaprak döken ağaçların Castanea türünün eşsiz bir meyvesidir. Bu meyve, Asya’da en yaygın olanı olmasına rağmen, aynı zamanda yüzyıllardır geleneksel İtalyan mutfağına da bağlı. Kestane özellikleri, karakteristik tadı ve tüketilebilecekleri sünekliği için takdir edilir: kaynatılır, kavrulur, kurutulur veya reçel veya un şeklinde bulunur. Bunlar ayrıca mükemmel vitamin ve mineral kaynaklarıdır (manganez, molibden, bakır ve magnezyum gibi).Kestane besin değeri ve sağlık yararları nelerdir?

  • Sindirim sistemi – kestane , kolesterol seviyesini düşürür ve kan şekeriseviyesini dengeler . Ayrıca kabızlık riskini ve divertiküloz gibi bağırsak komplikasyonlarını azaltır .
  • Artan beyin fonksiyonu – kestane, sağlıklı cildidestekleyen , kırmızı kan hücreleri üreten ve beyin fonksiyonlarını iyileştiren yağda çözünen B vitaminleri içerir .
  • Artan enerji seviyeleri – kestane , kısa ve uzun vadeli enerji için gerekli olan yüksek miktarda karbonhidratiçerir . Ayrıca sinir sistemi işlevine de yardımcı olurlar .
  • Daha güçlü kemikler – kestane , kemik gücünü artıran ve bağışıklık sisteminigüçlendiren, iz mineral olan bakır içerir .
  • Azalan hastalık gelişimi riski – kestane , vücuttaki serbest radikallerle savaşanve kalp hastalığı ve kanser riskini azaltan bir eser mineral olan manganeziçerir . Aynı zamanda yaşlanma sürecinde önemli bir rol oynar ve kanın pıhtılaşmasının önlenmesine yardımcı olur .
  • Gluten içermez – kestaneler , ince bağırsağı rahatsız eden bir hastalık olan çölyak hastalığı olan hastalar için büyük yarar sağlar .

Kestane ile ilgili bazı beslenme gerçekleri

“Kestane, meyve grubunun bir parçasıdır ve bazı kişiler onları kuru meyve olarak sınıflandırır. Bununla birlikte, fındıklara (ceviz, fındık, badem vb.) Kıyasla , bunlar düşük yağ içeriğine sahiptir . Kestaneler, tahıllarınkine benzer bazı beslenme özelliklerine sahiptir. Gluten içermemelerine rağmen , özellikle nişasta olmak üzere yüksek miktarda şeker içerirler . Kestanedir lif açısından zengin , ayrıca mineral tuzlar gibi potasyum, fosfor , ve az miktarlarda demir . Son olarak, B2 ve E vitaminlerini içerirler . Enerji ve beslenme özelliklerinin hatırlanması önemlidir.kestaneler kalan taze meyve grubundan farklı . ”Hangi tür bireyler için kestane gösterilir?

 
“Her bireyin durumu farklıdır, bu yüzden doktora başvurmak önemlidir. Bununla birlikte, kestane tüketiminin kontrendike olduğu bazı hastalıklar veya bozukluklar vardır . Bu tür rahatsızlıklar , kestane içindeki yüksek şeker içeriği nedeniyle diyabetiiçerir . ”Haşlanmış kestane ve kavrulmuş kestane arasındaki temel farklar nelerdir?

Közde kestane

“ Haşlanmış kestane , kavrulmuş kestane’den daha sindirilebilir . Yanlışlıkla, haşlanmış kestanelerin kavrulmuş kestane sularından dolayı daha az kalori içerdiğine inanılmaktadır . Genellikle 100 gram haşlanmış kestane başına 120 kalori, 100 gram kavrulmuş kestane başına 190 kalori vardır. Aynı ağırlıkta ölçüldüğünde, haşlanmış kestane daha az kalori içerir, ancak bunların hepsi pişirilirken kaybedilen veya alınan suyun miktarına bağlıdır. ”

Kestane ağacı

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın