Lavanta Yağı ‘ nın Faydaları1. Güneş yanığı
Güneşin altındaki bütün bu yaz saatleri çok eğlenceli, ama güneş yanığı ağrılı bir sonuç olabilir. Aloe Vera genellikle ağrılı güneş yanığı için gider, ancak bir dahaki sefere lavanta denemek isteyebilirsiniz! Etkilenen bölgeye biraz soğuk su akıtın ve birkaç damla lavanta yağı ile hafifçe ovalayın. Cildi yatıştırır ve rahatsızlığı azaltır.

Lavantayı uygulamadan önce bir miktar aloe jeli veya hindistancevizi yağı ile seyreltebilirsiniz. Hindistan cevizinin kokusundan daha yazlık bir şey var mı?

2. Akne
Sivilce olması acı verici ve utanç verici bir deneyimdir. Lavanta antibakteriyel bir bileşene sahip olduğu için, sert ve sık tehlikeli kimyasallar kullanmadan doğal olarak akne salgınlarını azaltmaya ve gidermeye yardımcı olabilir , bu da Radha Beauty’de hepimiz hakkındayız! Bu nedenle lavanta yağına ek olarak, Güvenli Cilt Karşıtı Akne Tedavisi sunuyoruz .

Sivilce sebum bezlerinden salgılanmadığı ve yüzeyin altında biriktiği zaman ortaya çıkar. Bu birikme daha sonra bakterileri besler ve bu da sıklıkla yaralanan acı verici yaralara yol açar.

Bir miktar lavanta yağı doğrudan sivilceye uygulanabilir, ancak bunu yalnızca hassas cildiniz yoksa denemek istersiniz. Düzenli nemlendiricinize veya kreminize biraz lavanta yağı ekleyerek, gözeneklere nüfuz edebilir ve yağın doğal antibakteriyel özelliklerinin enfeksiyonu inhibe edebileceğini ve kızarıklığı ve yara izini azaltacağını görebilirsiniz.

Lavanta yağının faydaları

3. Egzama
Antibakteriyel kullanımlarının yanı sıra, lavanta ayrıca antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bu, kuruluğa, kızarıklığa ve ciltte kaşıntıya neden olan ve bebekler ve çocuklar da dahil olmak üzere nüfusun büyük bir bölümünü etkileyen, egzamayı tedavi etmek için mükemmel bir seçenek yapar.

Egzama uygulamak için, lavanta yağını bir miktar papatya veya biraz hindistancevizi yağıyla karıştırabilir ve ardından hafifçe etkilenen bölgeye sürün . Doğrudan da uygulanabilir, ancak hassasiyeti olmadığından emin olmak için öncelikle sağlıklı bir cilt üzerinde biraz test yapmak özellikle çocuklarda akıllıca olacaktır.

4. Detoks
Cildin parlaklığını kaybetmesine ve yaşlı ve kaba görünmesine katkıda bulunan birçok faktör vardır. Bunlar, çevremizde bulunan ve kaçınılmaz olan toksinleri ve kirleticileri içerir.

Bu etkilerin bir kısmını gidermek için lavanta yağı kullanarak cildinizi yenileyebilir, gençleştirebilir ve detoks yapabilirsiniz. Lavanta yağını epsom tuzu ile birleştirip banyo suyunuzun altında akarak kendi banyo detoksunuzu yaratın . Lavantadaki antioksidanlar cildinizi tekrar yeni gibi hissettirir.

5. Böcek Kovucu
Dışarıdaki eğlenceli bir gün sivrisinek ısırıkları ile tamamen tahrip olabilir. Özellikle yaz aylarında, bu küçük böceklerin kaçınılması zordur ve cildinizi kaşıntılı ve günlerce tahriş edebilir.

Sert kimyasallarla dolu bir mağaza satın almış olan bu mağazaya ulaşmak yerine, cildinizi tahriş etmeden ortadan kaldıran lavanta yağı ile kendi böceklerinizi kovmayı deneyin.

Lavanta yağını, bu amaçla bir sprey oluşturmak için elma sirkesi ile birleştirmek, taşıyıcı yağ ile karıştırmak ve cilde sürtmek ve tahrişi gidermek için doğrudan böcek ısırıklarına sürtünmek de dahil olmak üzere birçok yol vardır .

6. Nemlendirici
Çatlamış, kuru cilt, zaman zaman neredeyse herkesi rahatsız eden bir şeydir. Bu sadece çatlamış dudakların günlük sayısı ya da serin ve kuru havalarda ortaya çıkan kuru cilt olabilir. Havanın her zaman kuru olduğu bölgelerde, sürekli bir mücadele olabilir.

Lavanta yağı çatlamış cildi yatıştırır ve kaşınmayı veya rahatsızlığı giderir. Sadece nemlendiricinize ekleyin – Miracle Retinol Nemlendiricimizi tavsiye ediyorum ! – veya etkinliklerini artırmak için uygulamadan önce dudak balsamı.

7. Geri Saç Dökülmesi
Hiçbirimizin itiraf etmek istemediğini biliyorum, ancak saç dökülmesi bazı kadınlar için gerçek bir mücadeledir. Alopesi’yi duymamış olabilirsiniz , ancak vücudun saç köklerinden büyümeyi reddettiği otoimmün bir durumdur. Lavanta saç dökülmesi için etkili bir tedavi olarak birçok insan için yararlı olduğunu kanıtladığını bilmek sizi şaşırtabilir. Lavanta saç dökülmesini engelleyebilir ve hatta saçların uzamasına neden olabilir.

Saç dökülmesini tedavi etmek için, lavanta saç derisine masaj yapın (kendi başına veya bir bitki yağıyla karıştırılır). Saçlarınızı sarabilir ve gece boyunca bırakabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak tekrarlayın ama sabırlı olun! Etkilere şahit olmak biraz zaman alabilir.

8. kaşıntılı kafa derisi ve kepek rahatlatmak
Kuru, lapa lapa kafa derisi sadece tahriş edici değil aynı zamanda utanç vericidir, özellikle de koyu renk giysiler giyiyorsanız! Cildinizin kurumasını ve dökülmesini önlemek için tıpkı cildinizin geri kalan kısmı gibi, düzenli bir şekilde nemlendirilmesi gerekir.

Tahriş olmuş bir kafa derisi ve kepek ile savaşmak için, lavanta yağı kafa derinize sürterek doğal yoldan yararlanabilirsiniz. Yukarıda görüldüğü gibi, yağın kafa derinize masaj yapılması nemlendirmeye yardımcı olabilir, bu da kepek oluşumunu azaltabilir ve önleyebilir. Lavantadaki antiseptik kaliteler, küçük hurdalara çizilmelerini önleyebilir.

9. bitleri ve yumurtaları çıkarma
Çocuk okulunuzdan bu korkunç aramanın alıcısı olduysanız, baş biti ile baş etmenin ne kadar mutlak bir acı olduğunu biliyorsunuzdur. Baş biti ile başa çıkmak için güvenli ve doğal bir yol arıyorsanız, lavanta yağı kanıtlanmış, güvenli bir caydırıcı ve tedavidir!

Başlığı caydırmak için şampuanınıza lavanta ekleyin. Bu aynı şekilde çalışır, lavanta, böceklerin kokusu tarafından itildiği için mükemmel bir böcek kovucu yapar. Baş bitlerini tedavi etmek için, lavanta yağını (birkaç çay kaşığına kadar birkaç damla) bir taşıyıcı yağ ile birleştirin. Temiz ve kuru saçların tümüne uygulayın ve duş başlığı ile örtün. Bu karışım bitleri öldürebilir.

Lütfen sirkeleri öldürmediğini unutmayın, bu nedenle herhangi bir yumurtayı öldürmek için her 7-10 günde bir işlemi tekrarlamanız gerekecek.

10. Toksik olmayan parfüm
Lavanta çekici bir koku ve sadece saçınızın sağlığı için değil, hoş bir parfüm olarak da kullanılabilir.

Şampuanınıza birkaç damla lavanta yağı ekleyerek, saçınızı her gün yıkayarak tüm gün parfümünüzü etkileyebilirsiniz.

11. Genel Saç Sağlığı
Söylediğim her şeyden önce, lavanta saçınızın genel sağlığı için iyidir! Saç, vücudun diğer tüm dış kısımları gibi, çevrenin yıpranmasına ve her gün zorlu işlere maruz kalır. Organik Ayurveda Şampuan ve Saç Kremi setimizi gerçekten çok seviyorum ve birkaç damla lavanta yağı özellikle saçlarım için harika.

12. Stres ve Kaygı
Stresli hissetmekten nefret ediyorum ama bazen bundan kaçmanın yolu yok! Stres ve kaygı ile hayatınızı ele geçirmeden önce sağlıklı bir şekilde baş etmek çok önemlidir. Lavanta bunu yapmanın doğal bir yolu olabilir!

Beynin dinlenme ve rahatlamayı teşvik eden kısmında bulunan alfa dalgalarını artırdığı için, lavanta kokusunun kanıtlanmış bir sakinleştirici etkisi vardır ve stres ve endişe hissini azaltmak için kullanılabilir .

Bunu, kokunuzu ofisinizde veya evinizde dağıtmak için bir yağ difüzörü kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağını cildinize veya saç derinize uygulayabilirsiniz, bu da kokunuzu bütün gün ve gece yanınızda tutar.

13. Uykusuzluk
Lavanta rahatlamanıza yardımcı olabileceğinden, mükemmel bir doğal uyku yardımı yapar ve uyku alışkanlıklarını iyileştirmek ve dinlenmeyi teşvik etmek için her yaştan insan tarafından kullanılabilir.

Lavantayı yatak odanıza dağıtabilir, cildinize biraz sürtünebilir veya bir yastığa ya da doldurulmuş bir hayvana biraz tutabilirsiniz. Ayrıca özellikle çocuklar için yatmadan önce okuduğunuzda banyoya ekleyebilirsiniz. Lavantayı dağıtmayı ve uyumaya sürüklenmeye hazırlanırken iyi bir kitapla kıvrılmayı seviyorum!

14. Solunum Sorunları
Eğer bir virüs veya alerjilerden kaynaklanan tıkanıklık veya öksürükten muzdarip olduğunuzda reçetesiz ilaçlardan kaçınmak istiyorsanız, sinüsleri temizlemek ve bu semptomlardan kurtulmak için lavanta yağı kullanılabilir.

Lavanta yağını kaynar su ile birleştirip buharı soluyarak, tıkalı havayollarını temizleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda boğaz ağrısını rahatlatabilir ve kalıcı bir öksürüğü azaltabilir. Diğer bir seçenek, bazı lavanta yağlarını doğrudan burun deliklerinin veya gözlerin altına uygulamaktır.

15. hareket hastalığı
Seyahat etmeyi seviyorum ve hareket rahatsızlığı gerçekten rahatlatıcı bir yolculuğu mahvedebilir. Lavanta yağı sakinleştirici kokusuyla hareket hastalıklarını önleyebilir ve tedavi edebilir.

Lavanta yağını vücuttaki baskı noktalarına sürterek , mide bulantısı ve oryantasyon bozukluğu gibi hareket hastalık semptomlarını hafifletebilirsiniz. Lavanta yağı kısa süreli bir çözüm olarak iyidir, ancak bir seyirde yaşananlar gibi uzun süreli hareket hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

16. Baş ağrısı
Düzenli baş ağrısı veya migren şikayeti olan kişiler, genellikle bu olayların acısını azaltmak için doğal yardım arayışı içindedirler. Lavanta’nın sadece bunu yaptığı gösterilmiştir ve baş ağrısını yatıştırmak istiyorsanız harika bir seçenek.

Solunum sorunları ile ilgili olarak lavanta solumak, baş ve boyun ağrısına yardımcı olabilir. Ama aynı zamanda cildinize masaj yapabilirsiniz! Lavanta yağını % 100 Saf Radha Nane Yağı ile birleştirmeyi ve alnıma, tapınaklara ve boynuma masaj yapmayı seviyorum. Ancak lavanta yağını kullanabilir ve aynı etkiyi elde edebilirsiniz!

17. Koku Giderici / Hava Spreyi
Bu yapay oda spreylerinin kokusundan nefret ediyorsanız, lavanta mükemmel bir çözümdür.

Sakinleştirici, hoş kokusu odayı davet eder. Evinizdeki herhangi bir odaya hafif bir lavanta kokusu eklemek için Aromaterapi Uçucu Yağ Difüzörümüzü kullanın. Ben özellikle yatak odasında ve banyoda lavanta seviyorum!

Ayrıca, evcil hayvan, çocuk veya günlük aşınma ve yıpranma ile kirlenmiş mobilyalar veya halıların kokularını gidermek için kullanılabilen, çok amaçlı bir temizleyici oluşturmak için lavantayı bir miktar sirke ve kabartma tozu ile birlikte kullanabilirsiniz.

18. Antibakteriyel
Lavanta, mikropları öldürebilen doğal bir antibakteriyeldir. Bu nedenle, yukarıda belirtildiği gibi, sivilce veya solunum yolu enfeksiyonları için mükemmel bir seçenektir. Lavanta yağından çıkan buhar bu antibakteriyel özelliği havaya bırakır.

Bu, lavanta temizlik ürünlerine dahil edilmesinin ve hatta temizlik için sabunun eklenmesinin bir başka nedenidir .

19. banyo kokusu
Bu yazıdaki banyolardan birkaç kez bahsettim ve iyi bir sebeple. Lavanta infüzyonlu bir banyosunun pek çok iyileştirici etkisi vardır ve stres azaltma, uyku yardımı ve rahatlama için mükemmel bir seçenektir. Hediye Seti’ne girebileceğiniz yeni banyo bombaları hattını seviyorum . Rahatlamak için mükemmel bir lavanta yağı bombası içerir!

20. Aromaterapi
Bir dönem dramasını izlediyseniz, muhtemelen tuz koklama fikrine aşinasınızdır. Kırılgan, baygın bir kadının burnunun altında sallanan kokulu tuzları görmek bizi biraz güldürür, ama gerçekte, aklı uyandıran ve duyuları yatıştıran kokular fikri iyidir.

Lavanta yağı, yorgunluğu ve kafa karışıklığını azaltan, duyguyu keskinleştiren ve gençleşmeyi sağlayan aromaterapi sağlayabilir. Ne kadar sakinleştirici olduğunu seviyorum ve çalışmamın dikkatini dağıtmadan bitirmeye odaklanmam gerektiğinde kullanıyorum!

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın