Mor ( Kırmızı ) Soğanın Faydaları
Bizler soğansız hayatı gerçekten hayal edemiyoruz, değil mi ? Kendine özgü kokusu ve eşsiz lezzetinin ötesinde, soğan, her çeşit potansiyel sağlık yararları sergileyen, çok besleyici bir sebzedir.

Sperm sağlığını arttırır :

Soğan yemenin sperm sayısını ve kalitesini arttırmanın iyi bir yolu olduğunu biliyor muydunuz ? Soğandaki antioksidanların sperm sağlığı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Yapılan bir çalışma, soğan suyuyla uygulanan sıçanların artan sperm sayısı ve artan canlı ve hareketli sperm sayısı ile birlikte sperm konsantrasyonunu önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir. Araştırmalar, Soğanın selenyum, A, B ve C vitaminleri ve sperm sayısını, sperm kalitesinin yüzdesini ve testosterondaki artıştan kaynaklanan sperm hareketini önemli ölçüde etkileyen flavonoidler gibi antioksidan içerdiğini göstermektedir.

Mor soğanın sağlık faydaları

Kalbinizi sağlıklı tutar :

Soğanlar, kandaki kolesterol seviyelerini ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olan tiyosülfinatlar, tiyosülfonatlar, mono-, di- ve tri-sülfürler gibi kükürt bileşikleri bakımından zengindir. İçlerindeki antioksidan bileşikler, kolesterolün oksidasyonunu ve plak oluşumunu önleyerek hücreler üzerindeki oksidatif stresi azaltır. Ayrıca, her ikisi de kalp hastalığı gelişimine katkıda bulunan trombosit agregasyonunu ve trombozunu önler . Yaklaşık 8 doğal kolesterol busters okuyun .

Diyabetin kontrolüne yardımcı olur :

Kükürt bileşiklerinden başka, soğan, hipoglisemik etkiler gösteren quercetin gibi flavonoidler bakımından zengindir. Environmental Health Insights dergisinde yayınlanan bir araştırma , tip 2 diyabetik hastalarda soğan alımının açlık kan glikozunu 89 mg / dl azalttığını gösterdi. Çalışma, soğan tüketiminin hem tip 1 hem de tip 2 diyabet hastalarında kan glukoz seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir .

Bağışıklığı arttırır :

Güçlü bir antienflamatuar ajan olan C vitamini, bağışıklığın artmasına yardımcı olan soğanlarda bol miktarda bulunur. Soğanlar ayrıca, fagositozu artıran TNF-a ve IL-12 üretimi gibi interferonların üretimini de arttırır. Ayrıca, doğal öldürücü hücrelerin aktivitesini artırarak bulaşıcı maddelere karşı doğal bağışıklığı arttırır .

Stresi azaltır :

Soğanda bulunan bir bileşik olan Quercetin, ağrı, depresyon ve anksiyetenin azaltılmasına yardımcı olabilecek bir yatıştırıcı görevi görür . Bu nedenle, zor bir gün geçirdiyseniz, yemeğinizle birlikte kesilmiş çiğ soğan parçalarını yemeyi deneyin. Uykusuzluktan muzdarip olanlar da onu yemekten fayda sağlayacaktır.

Kansere karşı korunmaya yardımcı olur :

Güçlü antioksidan aktivite ve soğanların yüksek organosülfür içeriği, prostat kanseri , böbrek kanseri, oral kanser , meme kanseri ve kolorektal kanser gibi bir çok kanser riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir . Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma , sarımsak ve soğan kullanımıyla çeşitli bölgelerde ortaya çıkan kanserde belirgin bir düşüş olduğunu ortaya koydu . Kanseri uzak tutabilecek çeşitli yiyecekleri okuyun .

Cildinizi sağlıklı tutar :

Soğandaki antioksidanlar, cildinizin yaşlanınca ortaya çıkan kırışıklıkları ve ince çizgileri almasını önler. Sadece bu değil, soğanlar ayrıca anti-mikrobiyal, anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar nitelikleri nedeniyle sivilcelerin tedavisinde de yardımcı olur.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın