Pirinç ‘ in Faydaları
Enerji sağlar
Pirinç karbonhidratlarda bol olduğu için vücut için yakıt görevi görür ve beynin normal çalışmasına yardımcı olur. Karbonhidratlar vücut tarafından metabolize edilir ve fonksiyonel, kullanılabilir enerjiye dönüştürülür. İçinde bulunan vitaminler, mineraller ve organik bileşenler , tüm organların işleyişini ve metabolik aktivitesini arttırır, bu da enerji seviyesini yükseltir.

Obezite önler
Besinleri sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olmadan sağlayabildiğinden dengeli bir diyetin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Düşük yağ, kolesterol ve sodyum seviyeleri de şişmanlığın ve buna bağlı durumların azaltılmasına yardımcı olur. Çoğu insan, beyaz pirinç tüketiminin obezitenin nedenlerinden biri olan kan şekeri seviyelerinde bir artışa yol açtığı konusundaki yanlış algıya sahip olsa da,  pirinç tüketimi sıklığı ile vücut ağırlığı arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. , BMI veya merkezi obezite.  Çoğu insan , daha fazla lif içeriğine sahip olduğu ve dolayısıyla daha besleyici olduğu için beyaz pirinç yerine kahverengi pirinci tercih eder .

Glütensiz
Pirinç doğal olarak herhangi bir glüten içermez ve dolayısıyla bağırsakta iltihaplanmaya neden olmaz.  Bu, çölyak hastalığından muzdarip insanların diyetlerine kolayca katılabileceği anlamına gelir .

Kan basıncını kontrol eder
Pirinçin sodyum oranı düşük olduğundan, hipertansiyondan muzdarip olanlar için en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Sodyum damarların ve arterlerin daralmasına, tansiyon arttıkça kardiyovasküler sistemde stres ve gerginliğin artmasına neden olabilir .  Bu aynı zamanda ateroskleroz , kalp krizi ve felç gibi kalp rahatsızlıkları ile de ilişkilidir , bu yüzden bu mineralin aşınmasından kaçınmak her zaman iyi bir fikirdir.

Kanseri önler
Bütün taneli kahverengi pirinç çeşidi, birçok kanser türüne karşı korunmaya yardımcı olan çözünmez lif bakımından zengindir . Bilim adamları ve araştırmacılar, bu tür çözünmez liflerin vücudu kanserli hücrelerin gelişimine ve metastazlarına karşı korumak için hayati olduğuna inanmaktadır. Lif, kolorektal ve bağırsak kanserine karşı korunmada faydalıdır. Bununla birlikte, elyaf yanında, aynı zamanda gibi doğal antioksidanlar var C vitamini , A vitamini ve fenolik ve vücuttan serbest radikalleri düşürmekten yardımcı flavonoid bileşikleri.  pirinç yan ürünleri tüketiminin antioksidan bitki besleyicileri nedeniyle optimal kemoprevensyon sağlayabileceğine dair önemli kanıtlar sağlanmıştır. Bununla birlikte, antikanser yararını doğrulamak için daha fazla bilimsel kanıt ve araştırma gereklidir.

Cilt bakımı
Tıp uzmanları, toz halindeki pirinçlerin cilt koşullarını iyileştirmek için topikal olarak uygulanabileceğini söylüyor. Hindistan alt kıtasında, Ayurvedik uygulayıcıları tarafından kolayca iltihaplı cilt yüzeylerini soğutmak için etkili bir merhem olarak reçete edilir. Fenolik bileşikler, özellikle kahverengi veya vahşi çeşitlilikte, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, bu yüzden de yatıştırıcı tahriş ve kızarıklık için iyidirler. İster tüketilmiş ister topikal olarak uygulanmış olsun, bir dizi cilt koşulunu hafifletme eğilimindedir. Antioksidan kapasite ayrıca kırışıklıkların ve cildi etkileyen diğer erken yaşlanma belirtilerinin görünümünü geciktirmeye yardımcı olur.

Alzheimer Hastalığını Önler
Kahverengi pirinci, nörotransmiterlerin büyümesini ve aktivitesini uyaran , daha sonra Alzheimer hastalığının önemli ölçüde önlenmesine yardımcı olan yüksek seviyede besin içerdiği söylenir . Çeşitli türler yabani pirinç gösterilmiştir teşvik nöro-koruyucu neden olan serbest radikaller ve diğer toksinlerin etkilerini inhibe beyinde enzimler, demans ve Alzheimer hastalığı.

Diüretik ve Sindirim Nitelikleri
Pirinç kabuğu, dizanteriyi tedavi etmek için etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Bir idrar söktürücü olarak, idrarın yaklaşık% 4’ü vücut yağından yapıldığından, idrar asidi gibi vücuttaki toksinleri yok etmenize ve hatta kilo vermenize yardımcı olur ! Yüksek lif içeriği ayrıca bağırsak hareketi düzenliliğini arttırır ve çeşitli kanser türlerine karşı korur, ayrıca kardiyovasküler hastalık olasılığını azaltır. [9] Çin halkı iştahı büyük ölçüde artırdığına, mide rahatsızlıklarını iyileştirdiğine ve tüm sindirim sorunlarını azalttığına inanıyor.

Metabolizmayı Geliştirir
Pirinç, niasin, D vitamini , kalsiyum, lif, demir, tiamin ve riboflavin gibi mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır . Bu vitaminler vücudun metabolizması, bağışıklık sistemi sağlığı ve organların genel işleyişi için temel sağlar.

Kardiyovasküler Sağlığı Artırır
Pirinç kepeği yağının , vücuttaki kolesterol seviyelerini azaltarak kardiyovasküler gücü arttıran antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir .  Yabani ve kahverengi pirinç çeşitleri beyaz çeşidinden çok daha iyidir, çünkü tahıl kabuğunun besin maddelerinin çoğunun bulunduğu yer; İronik olarak, kabuk beyaz pirinç preparasyonunda çıkarılır.
Pirinç

İrritabl Bağırsak Sendromu ( IBS ) rahatlatır
Bu sindirim bozukluğunun tedavisi için FODMAPS olarak bilinen fermente edilebilir karbonhidratları düşük bir diyetin önerildiği sonucuna varmışlardır. Pirinç, bağırsaklara ulaşan ve normal bağırsak hareketlerine yardımcı olan yararlı bakterilerin büyümesini uyaran dirençli nişastası olduğu için IBS sırasında tüketilmesi için klinik olarak önerilen düşük bir FODMAP maddesidir. Ayrıca, bu çözünmeyen pirinç, irritabl barsak sendromu (IBS) ve diyare gibi koşulların etkilerini azaltmada çok faydalıdır .

Diğer Avantajlar

Pirinç kronik kabızlığı önleyebilir . İçindeki çözünmeyen lif, bağırsak kanalından hızlı ve kolay bir şekilde itilebilen yumuşak bir sünger gibi davranır. Kahverengi pirinç ve tam tahılın çözünmeyen lif bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, kabuklu durumunuzu hafifletmek için lifli yiyecekler yemenin yanı sıra bol su içmeniz de tavsiye edilir .

Şeker hastaları , düşük glisemik indeks seviyelerini içeren beyaz renk yerine kahverengi çeşitliliği içermelidir .  Günlük bazda bir bardak kahverengi pirinç kadar az bir insan günlük manganez ihtiyacının neredeyse% 100’ünü sağlar ve bu da karbonhidrat ve proteinden enerji üretilmesine yardımcı olur . Ayrıca, sinir sisteminin normal çalışması ve seks hormonlarının üretilmesi için de faydalıdır .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın