Şekersiz İncir Uyutması Tarifi
Şekersiz İncir Uyutması için Malzemeler:

20-25 tane incir
5 su bardağı kadar süt
bolca ceviz (İsteğe göre)
1 çay kaşığı tarçın (İsteğe göre)
1 çay kaşığı hindistan cevizi rendesi (İsteğe göre)

Şekersiz İncir Uyutması Tarifi :

 • Kuru incirleri yumuşamaları için 20 dakika kadar sıcak suda bekletin.
 • Soğuk sütü bir tencere içerisine alın. Kısık ateşte ısıtın. Sütün fokurdayıp kaynamasına gerek yoktur. Sütü ara ara karıştırın. İdeal sıcaklık sütün serçe parmağı yakmayacağı sıcaklıktır.
 • Sıcak sudan çıkardığınız incirleri, sütün içine atın. Ocağı kapatın ve incirleri 20-25 dakika kadar sütün içinde bekletin. Tencerenin kapağı kapalı olmalıdır.
 • 20 dakika sonunda sütün içindeki incirleri blenderdan geçirin, isteğe göre ceviz ve tarçın ilave edebilirsiniz. İncirler iyice parçalanmalı, süte karışmalı ve pürüzsüz bir kıvam elde edilmelidir.
 • Karışımı yayvan kaselere bölüştürün.
 • İsteğe göre ceviz ya da diğer kuru yemişler ile süsleme yapabilirsiniz.
 • Kaselerin üstünü örtün ve 3 saat kadar mayalanması için oda sıcaklığında dinlendirin.
 • Soğuyan tatlıları buzdolabına alın. Kıvama gelmeleri için 2-3 saat kadar da buzdolabında bekletin. Afiyet olsun.

İncir Uyutmasının Püf Noktaları

 • İncir ve süt blenderden geçirildikten sonra incir uyutması mutlaka oda sıcaklığında en az 3 saat ağzı kapalı şekilde dinlendirilmelidir. Eğer bekletilmez ise tatlı mayalanamayacak, kıvam kazanamayacaktır.
 • Tatlıları servis için yayvan kaplar tercih edilmelidir. Bu kaplarda mayalanma daha kolay olacaktır.
 • Sütü kaynatıp, kaynayan sütün içine incirleri atmak sütün ve tatlının kesilmesine neden olur. Süt kaynatılmamalıdır. Serçe parmak yakmayan, yoğurt mayalama sıcaklığı bu tatlı için idealdir.

İncir Uyutması Tutmadı Ne Yapabilirim?

İncir telemesi için süt ve incir karıştırıldıktan sonra yoğun kıvamda değildir. Bu aşamada “incir uyutması tutmadı” diye düşünmeyin. Tatlınızı oda sıcaklığında ağzı kapalı şekilde dinlenmeye, mayalanmaya bırakın. Bu bekleyişin ardından tatlınız kıvam ve lezzet kazanacaktır.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın