Susam Yağı Sağlık Faydaları
Saç Bakımı
Susam yağı geleneksel olarak saç sağlığını iyileştirmek için kullanılmıştır .  Susam yağının biyoaktif bileşenleri üzerinde yapılan bir çalışma  , siyah susam yağının doğal saç renginin korunmasına yardımcı olabileceğini ve saç dökülmesini en aza indirgeyebileceğini ortaya koydu . Ayrıca, gingelly yağının anti-bakteriyel etkileri kafa derinize veya saçınıza saldırabilecek patojenleri veya yabancı cisimleri gidermeye yardımcı olabilir.

Şeker hastalığı

Bir pilot çalışma , diyete susam yağı ilave ederek plazma glikoz seviyelerini yönetmelerine yardımcı olabilir bulundu hipertansif diyabetik yetişkinler. Aynı popülasyonda yüksek tansiyonun düşürülmesinde de yardımcıdır . Bu ilk bulguları desteklemek için daha geniş bir örneklem üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Cilt bakımı
Gingelly yağ açısından zengin bu olduğu göz önüne alındığında, çinko açısından ekstre zengin çinko içerikli susam tohumu.  Çinko, cildiniz için en önemli minerallerden biridir. Cildin elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü artırabilir ve oksidatif stresi azaltabilir , böylece yaşlılık lekelerinin ve erken yaşlanmanın görünümünü azaltır.

Yürütülen bir çalışmada , cilde topikal susam yağı uygulayarak koruyucu bir katman oluşturmak yardımcı ve zararlı UV ışınlarından cildi korumak olduğunu ortaya koydu.  Bazı yerlerde susam yağı ciltte mantar hastalıklarını tedavi etmek için bile kullanıldı.

Kalp Sağlığını Korur

Susam yağı, yağ asidi içeriği nedeniyle kalp dostu bir yağdır. ‘Susam yağının sıçandaki serum ve karaciğer lipid profillerine etkisi’ adlı araştırma ve yayınlanmış araştırmaya göre , susam yağı, susamol ve susamin de dahil olmak üzere çok sayıda çoklu doymamış yağ asidi içerdiği için kötü kolesterol seviyelerini azaltabilmektedir. .  Bu yağ asitleri kardiyovasküler sistemi güçlü tutar ve LDL kolesterol seviyelerini düşürerek aterosklerozu önler . Diyetinize susam yağı eklerseniz kalp krizinden ve felçten daha iyi korunabilirsiniz; Ancak, bu ilk bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kemik Kalitesini Artırır
Susamda bulunan iki mineral olan bakır ve kalsiyum vücuttaki kemik gelişiminin bir parçasıdır. Susamdaki mekanizmalar kemik iyileşmesinin veya kemiklerin yeniden büyümesinin hızlanmasına yardımcı olabilir. Yaşlandıkça, susam yağı kemiklerde osteoporozdan ve yaşa bağlı çeşitli zayıflıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir .

Kaygıyı hafifletir
Dişeti yağı içindeki tirozin, beyindeki serotonin aktivitesine doğrudan bağlanmıştır. Artan aktivite, vücudu bir insanı mutlu hissettiren enzimler ve hormonlarla silerken ruh halinizi artırabilir. Başka bir deyişle, endişe veya depresyondan muzdarip olduğunuzda , susam yağı size pozitif bir destek verebilir ve moralinizi bozabilir.

Ağız sağlığı
Susam yağı, Ayurveda tıbbında ve bazı diş hekimleri tarafından, yağ çekme denilen bir işlem nedeniyle şiddetle tavsiye edilir; bu, ağzınıza yağ konmasını ve daha sonra tükürmeden önce etrafa dolaştırılmasını içerir. Susam yağı ile, bu işlem doğrudan daha beyaz dişlere, daha düşük diş plağı seviyelerine ve bizi çok hasta tutan bazı streptokok mutantlarına karşı korunma ile ilişkilendirilmiştir . Bu yağın güçlü anti-bakteriyel etkisi, diş sağlığındaki bu artışın temel nedenidir.

Kanseri önler
Çalışmalar , sesamol lignan ve sesamin bakımından zengin susam yağının , kolon kanseri durumunda apoptozisin indüklenmesine ve kanser hücrelerinin büyümesinin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Gingelly yağı, fitat adı verilen ve kansere karşı koruma sağlayabilecek organik bir bileşik içerir .  Ayrıca, susam yağındaki linoleik asit seviyeleri yüksektir. Bu temel mineral öncelikle azaltılmış ile bağlantılı olduğunu şansını kolorektal kanser.

Ancak, daha fazla araştırma ve bilimsel kanıt gereklidir.

Dolaşımı ve Metabolizmayı Artırıyor
Yüksek bakır içeriği, temel olarak kırmızı kan hücrelerinin üretimi için bakırın gerekli olması nedeniyle vücudun optimal seviyelerde çalışması anlamına gelir .  Susam yağında kayda değer miktarda bakır varken, vücudunuzun bu minerallerin yeterli miktarda, ancak aşırı miktarda çalışmamasına ve böylece kanın organlara ve dokulara akmasını sağlayarak daha sağlıklı bir yaşam tarzı sağlar.

İltihabı azaltır
Susam yağı, gut ve artrit de dahil olmak üzere çeşitli koşulların iltihabını ve rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabilecek doğal bir anti- enflamatuar madde olan bakır bakımından zengindir . Eklemlerin şişmesini azaltır ve kemikleri ve kan damarlarını güçlendirir. Bu, ağrılı bir iltihap olmadan uzun yıllar boyunca çerçevenizi güçlü ve sağlam tutar.

DNA Hasarını Önler
Susam yağı, antioksidan özelliklere sahip olan sesamol adı verilen bir diyet fitokimyasalını içerir. Çevresel Toksikoloji ve Farmakoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre , sesamolun bu antioksidan özellikleri radyasyona bağlı DNA hasarına karşı korunmaya yardımcı olmaktadır.

Bebek Büyümesi
Araştırmada, büyümenin canlandırılmasına yardımcı kan dolaşımını artırabilir bebeklerin masaj için bitkisel yağlar, hardal yağı, susam yağı gibi yağların kullanımının önerir ve bebeklerde uygun uyku sonrası masaj uyarır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.