Karadut ‘ un Sağlık Faydaları
1. Sindirim Sağlığını Geliştirin
Dutlar mideniz için bir nimettir. Kabızlığı giderir ve ayrıca kilo vermek için mükemmel bir yoldur. Dutlar iyi miktarda diyet lifi içerir. Vücudunuzun uygun sindirimi kolaylaştırmak için diyet lifi alması gerekir. Bunu midede bir dışkı biriktirerek ve yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareketini kolaylaştırarak yapar. Bu süreç kabızlık, şişkinlik ve mide kramplarının giderilmesinde yardımcı olur .

Sağlıklı sindirim, optimum kilonun verimli bir şekilde korunmasına yardımcı olur. Dutların kilo verme kapasitesini belirlemek için İtalya’daki F. De Ritis Enstitüsü ve Sacred Heart Katolik Üniversitesi tarafından bir araştırma yapıldı. 1300 kalorilik diyet planının bir parçası olarak dut tüketenlerin yaklaşık üç ayda toplam vücut ağırlıklarının yaklaşık% 10’una düştüğü tespit edildi.

Araştırmacılar ayrıca, dut tüketen grubun bel ve uyluk bölgelerinde önemli ölçüde azaldığını fark etmişlerdir . Böylece, ince bir bel ve tonda uyluk isteyen tüm insanlar, ne yiyeceğinizi biliyorsunuz.

2. Düşük Kolesterol
Dut yemek, vücudunuzdaki kötü kolesterol seviyelerini düşürmenin iyi bir yoludur, bu da kardiyovasküler problemleri önlemede yardımcı olur .

3. Kontrol Kan Şekeri Seviyeleri
Özellikle beyaz dutlar, vücudun şeker seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Beyaz dutta bulunan bazı kimyasallar, tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan ilaca benzemektedir.

Beyaz duttaki bu bileşikler, bağırsaktaki şekerleri yavaşça parçalayarak ve kana yavaşça emilmelerini sağlayarak vücudun şeker seviyelerini optimum aralıkta tutmaya yardımcı olur .

Karadut sağlık faydaları

4. Kanser Riskini Azaltın
Kendinizi kanserden korumak istiyorsanız, dut aramanız gereken şeydir. Dutlar, tümör hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını durdurmada ve sizi kanserden korumanıza yardımcı olan antioksidanlar ve bitki besleyicileri bakımından zengindir.

Dutlar kanser hücrelerini uzak tutmaya yardımcı olan antosiyaninlerle doludur . Ayrıca anti-kanser özelliklerine sahip resveratrol içerirler . Resveratrol kanseri inhibe edici özellikleri kolon kanseri, cilt kanseri, prostat kanseri ve tiroid ile mücadelede yardımcı olmaktadır .

5. Kan Dolaşımını Artırmak
Dutlar vücuttaki kan akışını iyileştirir, kan basıncını kontrol eder ve kanı temizler. Dutlarda bulunan antioksidanlar, kan damarlarının işlevlerini, pürüzsüz ve dilate halde tutarak geliştirmeye yardımcı olur, bu da kalpten vücudun diğer bölgelerine serbest kan akışı olduğundan kan basıncı kontrolüne yol açar. Dutlar, demir açısından zengin oldukları için kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder.

Dutlar, kan damarlarını sağlıklı tutan polifenoller içerir. Ayrıca tansiyonu düşüren potasyum içerir .

Dutlar, yaşlardan beri kan sağlığı için bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Eski Çin tıbbı, kanı temizlemek ve üretimini artırmak için kullanılan kan toniklerine dahil etti.

6. Anemi Tedavi
Dutlar, demir açısından zengin oldukları için anemiyi tedavi etmek için harikadır . Ayrıca yorgunluk ve baş dönmesi gibi anemi semptomlarını da tedavi ederler.

7. Daha İyi Kalp Sağlığı
Dutların lifleri, antioksidanları ve flavonoid içeriği kalp sağlığını kolaylaştırır. Tutarlı bir kan akışını sürdürmede yardımcı olurlar, böylece kalp krizlerini ve felçleri önlerler. Dutlar, kalp için sağlıklı kabul edilen polifenoller bakımından zengindir .

8. Vizyon için iyi
Havuç gibi dutlar da gözlerinize iyi gelir. Vizyonunuzu geliştirir ve gözlerinizi retina dejenerasyonuna ve göz görme kaybına neden olan serbest radikallerden korur . Dutlar, gözlerinizi oluşturan hücrelerde oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan zeaksantin içerir. Dutlarda bulunan karotenoidler, katarakt ve maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olur .

9. Beyin Sağlığını Teşvik Edin
Araştırmalar, dutların beynini yaşlanmaya karşı koruduğunu, genç ve tetikte olduğunu gösteriyor. Ayrıca beynin kalsiyum ihtiyacını karşılar, bu nedenle onu sağlıklı ve sağlıklı tutarlar . Dut, Alzheimer’ı uzak tutmak için mükemmel bir tedavi sağlar .

10. Bağışıklık geliştirmek
Dutlar, makrofajları içinde bulunan alkaloitler yoluyla aktive ederek bağışıklık sisteminin geliştirilmesine yardımcı olur. Makrofajlar, bağışıklık sistemini her zaman tetikte tutar. Dutlar ayrıca bir diğer bağışıklık güçlendirme elemanı olan C Vitamini içerir .

11. kemik dokusu oluşturmak
Dutlar, güçlü kemik dokularını ve kemiklerini korumak ve oluşturmak için en iyi besin bileşimi olan K Vitamini, kalsiyum ve demiri içerir . Bu besinler kemiklerin kemik bozulma belirtilerini tersine çevirmesine yardımcı olur ve osteoporoz, artrit vb. Gibi kemik bozukluklarını önler.

12. Zengin Antioksidan Kaynağı
Dutlar bol miktarda antioksidan içerir. Doğal bir antibiyotik olan ve kalp risklerini azaltmada yardımcı olan güçlü bir antioksidan resveratrol konsantrasyonuna sahiptirler. Ayrıca kan basıncını da kontrol eder .

13. Grip ve Soğuk algınlığını önlemek
Grip ve soğuk algınlığı bir tehlikedir. Katılmıyor musun? Dut yemek senin için bu sorunu çözebilir. Özellikle beyaz dut meyvesi, halk ilaçlarında soğuk algınlığında kullanılmıştır ( 19 ). Beyaz dutlar büzücü, bakterisit ve tonik olarak kabul edilir ve grip ve soğuğu önlemek ve tedavi etmek için doğru çalışır . Ayrıca, soğuk algınlığı ve gripten korunan C Vitamini ve flavonoidler içerir.

Grip ve Soğuk algınlığı

14. Karaciğer Sağlığını Geliştirin
Dutlar bir tonik yapmak için kullanılabilir, çünkü tüketildiğinde karaciğerdeki kanı besler ve arındırır . Dutlar karaciğeri güçlendirme yeteneğine sahiptir ve ayrıca karaciğer sağlığını korumak için işe yarayan demir içerir.

15. Antiinflamatuar bir ajandır
Dutlarda resveratrol varlığı, içinde anti-enflamatuar özellikler meydana getirir. Dutlar ayrıca iltihabı önlemede yardımcı antosiyaninler içerir . Dutlar bazen allopatik antienflamatuar ilaçlara doğal bir alternatif olarak kullanılır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın