Mevsimsel hastalıkların önlenmesiDaha zayıf bir bağışıklık sistemi ve artan mikrop maruziyeti bizi kış böceklerine karşı savunmasız kılar. İşte bilmeniz gerekenler.

Kış yolda ve soğuk havaların yanı sıra sezon, özellikle yaşlı yetişkinler için, herkes için potansiyel sağlık sorunlarına geniş bir yelpazede getiriyor. Bu yüzden hastalanmadan önce şimdi önlem almak önemlidir.

Soğuk hava bağlantısı

Soğuk hava hastalığa neden olmaz, ancak onu besleyebilir. “Bazı çalışmalar hem soğuk hem de grip virüslerinin daha düşük sıcaklıklarda ve nemde daha kolay çoğalabileceğini ve yayılabildiğini tespit etti. Ayrıca soğuk hava, bağışıklık sisteminin tepkisini azaltan burun, boğaz ve ciğerlerin astarındaki kan akışını azaltır, “diyor Harvard’a bağlı Massachusetts Eye and Ear’ın kulak burun boğaz uzmanı Dr. Craig Jones.

Ancak, kış aylarında bu kadar çok hastalığı tetikleyen şey mikroplara maruz kalmanın artmasıdır. Harvard’a bağlı Beth Israel Deaconess’li bir geriatriyen Dr. Suzanne Salamon, “Soğuk havalar insanları içeriye sürüklüyor. Etrafı çevreleyen ve hava sirkülasyonu az olan bir mağazadaysanız, herkesin daha yakın olduğu için böcekleri yakalamak daha kolay” diye açıklıyor. Sağlık Merkezi.

Bir dezavantaj

Sorunları daha kötü hale getirmek için, yaşlı yetişkinler özellikle hastalanmaya yatkındır.Salamon, “Kısmen, bağışıklık sistemi yaşlandıkça biraz zayıflıyor,” diyor. “Ayrıca, yaşlandıkça, bağışıklık sisteminin dikkatini ve enerjisini kazanmak için mücadele eden artrit gibi diğer hastalıkları da enfeksiyonla savaşmaktan alıkoyacak şekilde elde etme eğilimindeyiz.”

Neye karşısın

Çok çeşitli kış hastalıkları vardır. İşte olağan suçlulardan bazıları.

Soğuk algınlığı veya viral rinite 200’den fazla virüs neden olabilir. Semptomlar yavaş yavaş ortaya çıkar ve boğaz ağrısı, burun ve sinüs tıkanıklığı, kalın ve bazen renksiz akıntı, burun akıntısı, hapşırma, öksürük veya ses kısıklığı içerebilir.

Sinüzit , soğuk virüs veya bakterilerin neden olabileceği bir enfeksiyondur. Sinüs kaplaması şişer, sümüğün boşalmasını engeller. Belirtileri arasında basınç, ağrı (yanaklarda, gözlerde), burun tıkanıklığı, kalın sarı veya yeşil akıntı, azalan koku alma hissi, ateş, baş ağrısı ve yorgunluk sayılabilir.

Bronşit , soluk boruyu ciğerlere bağlayan içi boş hava geçişleri olan bronşiyal tüplerin astarının iltihaplanmasıdır. Virüsler çoğu akut (kısa süreli) bronşit vakasına neden olur, ancak bakteriler de duruma neden olabilir. Belirtileri göğüste sıkılık ve balgam çıkaran bir öksürük vardır.

Zatürree , akciğerlerdeki derin iltihap, küçük hava keselerini ve yakındaki dokuları etkiler.Hem virüsler hem de bakteriler duruma neden olabilir. Belirtileri arasında ateş, üşüme, balgam çıkaran öksürük, yoğun nefes alma, yorgunluk ve bazen derin nefes alırken göğüste ağrı vardır. Ancak pnömoni belirtileri daha ince olabilir. Dr. Salamon, “Çok sık yaşlı insanlar şaşkın ya da çok yorgun, öksürük ya da ateş yok” diyor.

Grip (grip) çok bulaşıcı ve potansiyel olarak ölümcül viral bir hastalıktır. Belirtiler hızla ortaya çıkıyor ve ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrıları, yorgunluk ve bazen kusma ve ishali içeriyor.

Mide böcekleri , bulaşıcı olan ve birkaç gün boyunca kusmaya ve ishale neden olan norovirüs gibi virüslerdir. Enfekte bir kişiden veya yiyerek, içerek veya virüsle ilgili bir şeye dokunarak hastalanabilirsiniz.

önleme

Kış hastalıklarından kaçınmak için ekstra önlemler almanız gerekir. Grip iğnesi yapın, 65 yaşın üzerindeyseniz pnömokok aşısı yaptırdığınızdan emin olun ve yemek yemeden veya gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmadan önce ellerinizi yıkayın. Seyahat ederken el dezenfektanını taşıyın.

Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının. Jones, “En sık görülen hastalıklar için, hastalığa yakalandıktan iki hafta sonra beklemek, enfeksiyon kapma riskini azaltmak için yeterli zamandır. Grip olan küçük çocuklar için, hastalıktan üç hafta sonra beklemek daha iyi olabilir” Dr. Jones diyor.

Uçaklarda: “Havalandırma deliğini yüzünüze doğru yönlendirin, havalandırma deliğinden gelen hava filtrelenir ve mikropları burnunuzdan uzaklaştırmaya yardımcı olur” diyor Dr. Jones.

Dr. Salamon, “Kış mevsiminde norovirüs [kış] döneminde paylaşılan yiyeceklerden, çömlekler gibi uzak durun.

Ya hastalanırsan?

Belirtileri ciddiye alın ve şiddetli ya da birkaç gün sürdüğü takdirde bunları doktorunuza bildirin. Bakteriyel zatürree veya sinüzit gibi bakteriyel hastalıklar için bir antibiyotiğe ihtiyacınız olacaktır.

Grip için, seyrini kısaltabilir ve antiviral ilaçlarla ciddi komplikasyonlardan kaçınabilirsiniz.Fakat bu sadece belirtiler ortaya çıktıktan sonraki iki gün içerisinde tedaviye başlarsanız.

Aksi takdirde, grip veya herhangi bir virüs (soğuk algınlığı gibi) için yapabileceğiniz çok az şey vardır, ancak semptomları tedavi edebilirsiniz. Nasıl? Boğaz ağrısı, vücut ağrıları için reçetesiz ağrı kesiciler ve ishal için antidiarreal ilaçlar için pastiller alın.

“Burun tıkanıklığı için, oksimetazolin burun spreyi [Afrin] kullanabilirsiniz, ancak doktorunuz size söylemediği sürece üç günden daha uzun süre kullanamazsınız, çünkü bunun ötesinde artan burun tıkanıklığına neden olabilir. Fazla mukus için guaifenesin kullanın [Mucinex], “Dr. Jones tavsiye ediyor.

Dr. Salamon, “Nezle için, antihistaminik loratadin [Claritin] ve azelastin [Astelin] adlı bir sprey tavsiye ediyorum.

Ve tüm kış böcekleri için dinlenmeye ve bolca sıvı almaya çalışın, böylece yakında iyileşebilirsiniz.

Kaynak : https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/preventing-seasonal-maladies

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın