Erik ‘ in Faydaları
Erik sadece ağzınızı sulandıran bir meyve olmakla kalmaz, sağlınız için pek çok faydası vardır. Bu nedenle sofralarınızda daha çok bulundurmanız için pek çok nedeniniz var.
Birçok rengi ve biçimi olan eriğin ülkemizde en çok bilinen çeşidi yeşil ve mürdüm eriğidir.
Vücut için yararlı olan antioksidanlara dolu bir meyvedir. Beta karotenler, erikte de mevcuttur.
Akciğer ve ağız boşluğu kanseri gibi, farklı kanser türlerine karşı koruyan maddeler içerir.
Anththocyanins olarak bilinen başka bir antioksidan, kırmızı erikte bolca bulunur. Ayrıca çilek ve diğer kırmızı renkli meyvelerde de mevcuttur.


Lif zengini bir meyve olduğu için, sindirim adına kolaylık sağlar ve sindirim sistemini rahatlatır.
Sorbitol ve isatin içerir. Kabızlığa karşı etkili olur.Birçok vitamin ve mineral içerir. İçeriğinde bulunan mineral ve fenolikler, günlük ihtiyacı karşılamaya yatacak düzeydedir.
Potasyum, florür ve kırmızı kan hücresi oluşumu için gerekli olan demir gibi mineraller içerir.Kalp hızını dengeler, kan basıncını kontrol altından tutar. A vitamini sağlıklı bir görüşün en önemli destekçidir. Göz sağlığında A vitamini büyük önem taşır.
Kalp hızını dengeler, kan basıncını kontrol altından tutar. A vitamini sağlıklı bir görüşün en önemli destekçidir. Göz sağlığında A vitamini büyük önem taşır.
Farklı biçimlerde B vitamini kompleksleri içerir. B6 vitaminleri ve fenolik asit bileşkeleri gibi farklı vitaminlere sahiptir.
Lutein, kriptozantin gibi pek çok antioksidan bileşikler bulunan erik, zararlı oksijen türevi serbest köklerin miktarını azaltır. Vücutta hastalanma ve yaşlanmaya karşı etkileri korur.
Ayrıca gereksiz pıhtılaşmasına karşı K vitamini içerir. Yani kalp krizi riskini düşürür ve kan basıncı dengesini etkiler.
C vitamini nedeniyle antiflamatuar özelliği vardır. Vücut için önemli bir koruyuculuk görevi üstlenir.
Etli ve dolgun bir meyve olan erik, pek çok meyveye oranla daha düşük kaloriye sahiptir. Bu yüzden diyet yapmak isteyenlerin tercihidir.
Eriğin hafızanızı güçlendirici özelliği vardır. Beyindeki hücre hasarını en aza indirir ve beyin sağlığınızı korur.
Ayrıca güzel bir cilt ve güzel saçlara sahip olmak için de erik tüketmelisiniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.