Barbunya ‘ nın Faydaları
Barbunya, karbonhidrattan zengin bir besin olmasının yan ısıra diyabetik bireyler için de son derece faydalıdır. 100 gr pişmiş barbunyanın glisemik yükü 8’dir. Başka bir deyişle, barbunya kan şekerini son derece yavaş yükseltir. Böylelikle kişiyi daha uzun süre tok tutar ve kan şekerini de sağlıklı seviyelerde tutar.

Barbunyanın da diğer kuru baklagiller gibi bitkisel protein içeriği yüksektir. 100 gr pişmiş barbunyada 9 gr protein ve sadece 1 gr yağ bulunmaktadır. Bu yaklaşık 50 gr pişmiş ete eşdeğer bir protein oranıdır. Barbunyanın düşük olan yağ içeriği, doymamış yağ asitlerinden zenginidir. Barbunya ve diğer kuru baklagiller bu nedenle beslenmemizde düşük yağlı ancak kaliteli protein kaynağı olarak mutlaka bulunmalıdır.

 

Kuru barbunya

 

Barbunya bitkisiBarbunya kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir yönünden de zengindir. Ancak içeriğindeki fitatların da yüksek oluşu bu minerallerin kullanımını engeller. Barbunyadaki demirden daha iyi faydalanmak için beraberinde C vitamini kaynağı besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Zeytinyağlı barbunyanızın üzerine bolca maydanoz doğrayarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Barbunya aynı zamanda B12 vitamini hariç diğer B vitaminlerinden ve E vitamininden de zengindir.

Barbunya fitokimyasal bir bileşik olan izoflavonlardan zengindir. İzoflavonlar yaşlanmış, oksidatif hasara uğramış ve sağlığını yitirmiş hücrelerin büyümesini durdurabilmektedirler. Yani vücutta kanser oluşumlarının önüne geçebilirler.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın